AKCJA CZYSTA WKRA

mrot-czysta-wkra-2

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI: http://fundacja.turystyka.pl/akcja-czysta-wkra-2019/

Malownicze, naturalne i czyste rzeki są bogactwem Mazowsza. Doceniają je turyści coraz intensywniej korzystając z przyjemności przebywania w wodzie i na wodzie. W tym roku na samej Wkrze ze spływów skorzystało ponad sto tysięcy osób. I niestety zostawili po sobie mnóstwo śmieci. Ponieważ miejsce śmieci jest na wysypisku, a nie w rzece, przedsiębiorcy wypożyczający kajaki i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna organizują Akcję CZYSTA WKRA, której celem jest posprzątanie rzeki. Chcemy zostawić rzekę czystszą niż ją zastaliśmy wiosną!


Bardzo ważny jest edukacyjny wymiar akcji. Akcja CZYSTA WKRA ma zwrócić uwagę, że czysta słodka woda, jest najcenniejszym dla życia naturalnym dobrem, a Polska ma mniej zasobów słodkiej wody niż Egipt. Wysychają wody podziemne i wysychają rzeki. Mamy ten kłopot już widoczny na Mazowszu - jest susza i kajak nie zawsze przepłynie tam gdzie 10 lat temu woda była jeszcze do pasa. W szczególności jako ludzie turystyki musimy dbać o przyrodę i kształtować postawy odpowiedzialności za jej stan. W dobie zmian klimatycznych, braku poszanowania natury, nieracjonalnej gospodarki zasobami Ziemi każda akcja mająca na celu zmianę naszego podejścia do ekologii i ochrony przyrody jest bezcenna.

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wypełniając jedną ze swych statutowych misji promowania turystyki odpowiedzialnej jest współorganizatorem Akcji CZYSTA WKRA. Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniu w sobotę 12 października na Wkrze. Sprzątanie rzeki odbywa się już po raz 10. Wydarzenie daje możliwość bezpośredniej pomocy przy oczyszczeniu nurtu i brzegów jednej z najładniejszych rzek Mazowsza. Do dyspozycji uczestników zostanie oddana nieomal cała rzeka na odcinku 200 km i jeśli będzie trzeba nawet 1000 kajaków. W 10 lokalizacjach na różnych odcinkach Wkry na chętnych będą czekały kajaki i sprzęt niezbędny do sprzątania. Tylko od nas zależy, czy pokażemy jak bardzo zależy nam na czystej rzece, zadbanych szlakach turystycznych i pięknym Mazowszu.

Każdy może wybrać „swój odcinek” Wkry. Na jednych odcinkach będzie więcej osób - w grupie raźniej, na innych można popłynąć zupełnie kameralnie. Złota Polska Jesień z pewnością nas nie zawiedzie. W punktach startowych rozpoczynamy akcję o godz. 10:00. Po 2-3 godzinach rejsu zdajemy kajaki i wszyscy jedziemy na finał Akcji CZYSTA WKRA na Plaży Twierdza Modlin nad Narwią (ul. Mieszka I 62A, Nowy Dwór Mazowiecki), który rozpocznie się o godz. 14:00. Tu będzie czekać na uczestników wiele atrakcji: przede wszystkim ogniska i ciepły posiłek,  scena z występami, quizami i konkursami, zajęcia sportowe a pod wieczór klimatyczny spacer po Twierdzy Modlin z płonącymi pochodniami.

 

Dla osób które znajdą i dowiozą do punktu zbiórki odpadów opony czekają ufundowane przez TOR Modlin, najlepszy w Polsce ośrodek doskonalenia techniki jazdy, kursy bezpiecznej jazdy samochodem z uznanymi instruktorami.


Akcję wspierają nasi wioślarscy mistrzowie: Agnieszka Kobus-Zawojska (Brązowa Medalistka Olimpijska z Rio de Janeiro 2016, Mistrzyni Świata 2018, Mistrzyni Europy 2018) i Maciej Zawojski (Brązowy Medalista Mistrzostw Europy 2018). Podczas finału będzie można z nimi porozmawiać, poznać tajniki tej dyscypliny sportu oraz spróbować swych sił na sportowej łodzi wioślarskiej. 

Przez cały dzień prowadzić będziemy konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcia z Akcji CZYSTA WKRA. Zdjęcia opublikowane na Facebooku lub Instagramie z 2 hashtagami: #konkurs #czystawkra zostaną ocenione przez jury a zwycięzcy otrzymają cenne nagrody.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Gmina Strzegowo, Gmina Sochocin, Nowy Dwór Mazowiecki, Gmina Joniec, Gmina Pomiechówek, Gmina Baboszewo, Gmina Nasielsk. Partnerami wydarzenia są: Lokalna Organizacja Turystyczna 3 Rzeki, Towarzystwo Wisła Dla Wioślarzy, Ratownictwo Wodne - Ochotnicza Straż Pożarna Nowy Dwór Mazowiecki, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Nowy Dwór Mazowiecki.

To może być prawdziwa fiesta ludzi szanujących naturę i chcących zrobić coś dla niej tu i teraz. To również lekcja co możemy zmienić, aby ratować Planetę dla nas i dla naszych dzieci. Od nas tylko zależy, czy na Wkrę wypłynie tego dnia 1000 kajaków i damy światu jasny sygnał jak istotną sprawą jest odpowiedzialna i zrównoważona turystyka!

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Nasza Wkra, Fundacja Promocji Turystyki Aktywnej i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Szczegóły imprezy, program, lokalizacje poszczególnych odcinków dostępne są na stronie www.fb.com/nasza-wkra

Rejestracja udzialu w imprezie: Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} www.fundacja.turystyka.pl/akcja-czysta-wkra-2019/

 

 

mrot-czysta-wkra-1

mrot-czysta-wkra-2

mrot-czysta-wkra-3

ZEBRANE Strona 4

Zdjęcia ze zbiorów Stowarzyszenia Nasza Wkra

Grafika: MROT