NASI CZŁONKOWIE - MIASTO I GMINA SEROCK

foto. Paweł KozarzewskiSerock znany jest powszechnie ze swego atrakcyjnego położenia w pobliżu stolicy nad Jeziorem Zegrzyńskim. Po otwarciu obwodnicy miasta stał się pełnym spokoju, klimatycznym miejscem, które wydaje się doskonałe na weekendowy wypad ze stolicy, dłuższy wakacyjny pobyt a może nawet na stałe zamieszkanie. Miasto i gmina mają wiele zalet, które za tym przemawiają.


Przypłyń z Warszawy „Zefirem”
W letnie weekendy, wolne dni i święta, od maja do końca sierpnia na trasie: Warszawa - Serock - Warszawa, pływa statek „Zefir”. Zabiera na pokład 110 pasażerów, ich czworonożnych przyjaciół i rowery. Z przystanku portowego Cementownia (Warszawa Żerań, ul. Płochocińska) wyrusza około godz. 9.00, by około południa dobić do serockiego molo. Po dwugodzinnej przerwie, około godz. 14.00 wypływa w drogę powrotną. Do Warszawy dociera około 18.00. Bilety dostępne są w sprzedaży na stacji metra Dworzec Wileński. Można też kupić je u kapitana, tuż przed rejsem – jeśli będą wolne miejsca.

Rusz w rejs po Jeziorze Zegrzyńskim
Od 4 czerwca do 4 września z serockiego molo wyrusza niewielki statek „Albatros”. W weekendy, wolne dni i święta wypływa 3 – krotnie każdego dnia w 45 minutowe rejsy (o godz. 11:00, 12:00, 13:00). Dryfowanie po Jeziorze Zegrzyńskim i Narwi, to dobry czas, aby odpocząć i poznać uroki regionu i podwarszawskiego jeziora. Bilety - dofinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku, w cenie 15 zł osoby dorosłe, 10 zł seniorzy, dzieci i młodzież do lat 18 do nabycia wyłącznie u kapitana statku przed rejsem.

Odpocznij na plaży miejskiej
Nowoczesna plaża z molem, strzeżonym kąpieliskiem, przystanią, placem zabaw i placem wodnym dla dzieci, boiskami i miejscami rekreacyjnymi oraz zapleczem sanitarnym i parkingiem położona jest na malowniczym brzegu Narwi. Bulwar Nadnarwiański zachęca do spacerów wzdłuż rzeki, skąd blisko już do serockich jarów, ścieżek i szlaków.

Wybierz się na zwiedzanie
Z zabytkowego rynku, położonego opodal późnogotyckiego kościoła fundacji książąt mazowieckich z pierwszej poł. XVI wieku i wzgórza „Barbarka” - miejsca powstania w XI - XIII wieku średniowiecznego grodu - prowadzą przez gminę oznakowane szlaki pieszo-rowerowe i edukacyjne o łącznej długości ponad 88 km. Na trasie znajduje się wiele zabytków oraz miejsc historycznych.

Wypocznij aktywnie
Spacerem lub na rowerze można przemierzyć całą gminę, której powierzchnia w 2/3 należy do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Szlaki wiodą przez 3 rezerwaty przyrody i urozmaicone krajobrazowo tereny. Prowadzą one do gminnych zabytków, ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Można również skorzystać z rekreacyjno – sportowej oferty Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku. W prywatnych i hotelowych wypożyczalniach, istnieje możliwość skorzystania ze sprzętu pływającego, a po dniu spędzonym na żeglowaniu - można zacumować w jednym z kilku portów jachtowych. Również wielbiciele koni mają możliwość poznawania naszej gminy - najlepiej z wysokości końskiego grzbietu.

Baw się razem z nami
Latem w Serocku organizowanych jest wiele przedsięwzięć kulturalno-rekreacyjnych oraz sportowych, wpisanych na stałe w Gminny Kalendarz Imprez. Najważniejsze z nich to: Bieg Wojciechowy, obchody Święta Patrona Serocka św. Wojciecha, Wianki, Serock Folkowo, Święto Darów Ziemi, Bieg Niepodległości oraz wakacyjne spotkania muzyczne na rynku pn. Fontanny Muzyki. Co roku zapraszamy również na podgrodzie Barbarki – wzgórza, na którym zaczyna się historia miasta. Organizowane w klimacie średniowiecznym warsztaty rzemieślnicze, przyciągają liczne grono mieszkańców i turystów. Mogą oni nie tylko własnoręcznie stworzyć różnego rodzaju przedmioty pod okiem instruktorów rękodzieła, ale również skosztować lokalnych wyrobów, czy wziąć udział w stylizowanych zabawach.

Skorzystaj z bazy noclegowej i gastronomicznej
Różnorodne oferty wypoczynkowe przygotowują dla Państwa hotele, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne i lokale gastronomiczne położone na serockim brzegu. Oferują ponad 3300 miejsc o różnym standardzie. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy do Serocka
Więcej informacji o Mieście i Gminie Serock na naszej stronie internetowej www.serock.pl, na Facebooku oraz w materiałach promocyjnych dostępnych w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku.

 

 

Fotografie: UMiG Serock, Paweł Kozarzewski, Marta Rosolska